جهت عضویت در انجمن به صفحه عضویت مراجعه و فرم ثبت نام را تکمیل نمایید
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
اخبار رویدادها::
اخبار علمی::
عضویت در انجمن::
بخش آموزش::
مراکز مرتبط::
دریافت فایل::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
پست الکترونیک::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: بیانیه انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای در خصوص برگزاری آزمون تعیین صلاحیت ::
 | تاریخ ارسال: 1400/6/10 | 
بنام خداوند جان و خرد
چند روزی است که جامعه مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار دچار آشفتگی و تشنج شده است. در همین راستا گروه عظیمی از دانش‌آموختگان این رشته، آینده شغلی خود را در پرده‌ای از ابهام می‌بینند که نگرانی آنان صد البته قابل درک است.
اما چرا این شرایط پیش آمده است؟ آیا نمی‌شد این مسائل را بگونه‌ای مناسبتر مدیریت کرد؟ جای بسی تأسف است که مسئولین ذیربط نتوانستند و یا نخواستند از این مسائل پیشگیری نمایند.
اما بسیاری منتظرند تا از نظرات رسمی انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای در این خصوص آگاه شوند. هدف از نگارش این نوشته اعلام نظرات رسمی انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای برای تنویر افکار عمومی بویژه اعضاء محترم این انجمن بعنوان حامی متخصصین بهداشت حرفه‌ای کشور می‌باشد.
همانگونه که در ماده ۲ آئین نامه آموزش دوره‌های مقاطع مختلف رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) در دانشگاه‌ها ذکر شده است هدف از راه اندازی این دوره‌ها بطور کلی پرورش نیروی توانمند برای انجام امور آموزشی، پژوهشی و خدمات مهندسی بهداشت حرفه‌ای می‌باشد. البته این اهداف برای هر مقطع تحصیلی اندکی متفاوت است. بنابراین فردی که این رشته را انتخاب و در آن ادامه تحصیل می‌دهد این انتظار را دارد که پس از فارغ التحصیل شدن بتواند در آن رشته به فعالیت خود ادامه دهد. در همین راستا هیچ سازمان و یا فردی نمی‌تواند افراد را از کارکردن در رشته تحصیلی خود محروم دارد.
آزمونی که بعنوان تعیین صلاحیت شغلی برای کارشناسان بهداشت حرفه‌ای در نظر گرفته شده است دارای ابهامات بسیار زیادی است از جمله اینکه:
۱. مشابه این آزمون در هیچیک از سایر رشته‌های تخصصی بویژه رشته‌هایی نظیر بهداشت محیط و سایر رشته‌های بهداشتی کشور برگزار نمی‌گردد بنابراین چرا باید در خصوص این رشته برگزار گردد.
۲. اگر دانش آموخته‌ای در این آزمون نمره لازم را کسب نکرد تکلیف شغلی وی چیست.
۳. آیا یک آزمون با چندین پرسش برای محروم کردن یک فرد از شغل خود در آینده کافی است؟
۴. چه کسی این حق را به برگزار کنندگان و سفارش دهندگان این آزمون داده است.؟   
۵. برگزاری چنین آزمون‌هایی ایجاد رانت و رانتخواری می‌کند.
و ده‌ها پرسش دیگر که باعث اطاله کلام می‌گردد.
انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای کشور براین باور است که کلیه دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای که از دانشگا‌ه‌های معتبر تابع وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند تخصص لازم را برای انجام وظایف تعیین شده در قانون کار را دارند. برکسی پوشیده نیست که دانش‌آموختگان جدید نیاز به فراگیری برخی از مهارت‌‌های حرفه‌ای دارند. این دوره‌های کسب مهارت عموما توسط انجمن‌های صنفی ارائه می‌شود.
ممکن است این پرسش مطرح باشد که برای کسب برخی از مشاغل نیاز به کسب تجربه و مهارت‌های بیشتری است. تا کنون این نیاز از طریق اعلام شرایط احراز شغل توسط کارفرمای مربوطه و بررسی شرایط داوطلبین آن شغل، فرد مناسب انتخاب می‌شده است که ادامه آن جای هیچگونه نگرانی نیست.
البته در برخی کشورها از جمله در کشور خودمان ایران عزیز دانش‌آموختگان برخی از رشته‌های مهندسی رتبه بندی می‌شوند. اولا این رتبه بندی‌ها بصورت داخلی بوده و ارزش آن صرفا در چهارچوب همان سازمان اعتبار دارد. دوما هنگامیکه سازمانی (مانند سازمان نظام مهندسی کشور) اعضاء خود را رتبه بندی می‌کند زیرساخت‌های لازم را برای دادن حقوق و مزایای بیشتر به افرادی که رتبه بالاتری کسب می‌کنند فراهم می سازد.
حال پرسش این است که آیا می‌توان اینکار را در خصوص دانش‌آموختگان رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای انجام داد. باید گفت که با زیرساخت‌های فعلی کشور این امر امکانپذیر نمی‌باشد.
صد البته ایده آل خواهد بود که نظامی در کشور برقرار گردد که در آن حقوق و مزایای کلیه متخصصین مهندسی بهداشت حرفه‌ای شاغل در تمام صنایع و سازمان‌ها را یک سازمان متمرکز و برپایه رتبه بندی مناسبی پرداخت نماید. بدیهی است که این حقوق و مزایا قبلا از سازمان دریافت کننده خدمات دریافت شده و این سازمان حقوق کارشناسان را مستقلا پرداخت می‌کند. در این صورت مهندس بهداشت حرفه‌ای در محیط کار تحت سیطره مدیریت مجتمع مربوطه نبوده و می‌تواند وظایف خود را مستقلا انجام دهد.
باعنایت به مراتب فوق برگزاری چنین آزمون‌هایی نه تنها با قوانین و آئین‌نامه‌های موجود سازگار نبوده بلکه باعث برانگیختن احساسات دانش‌آموختگان این رشته می‌گردد که می‌تواند تبعات غیرقابل پیش‌بینی بدنبال داشته باشد.  جوانان کشور از جمله دانش آموختگان رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای در حال حاضر برای پیدا کردن شغلی در شأن خود دچار گرفتاری‌های فراوانی هستند سعی کنیم آرامش آنان را بیش از این برهم نزنیم
 
                                                                             انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای کشور
 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 652 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای Occupational Hygienists Society
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 41 queries by YEKTAWEB 4374