جهت عضویت در انجمن به صفحه عضویت مراجعه و فرم ثبت نام را تکمیل نمایید
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
اخبار رویدادها::
اخبار علمی::
عضویت در انجمن::
بخش آموزش::
مراکز مرتبط::
دریافت فایل::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
پست الکترونیک::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
:: خوش آمدید ::

انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای

Occupational Hygienists Society

  به پایگاه اینترنتی انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای خوش آمدید. لطفا جهت ثبت نام اولیه در انجمن و بارگذاری مدارک مورد نیاز به این صفحه مراجعه فرمایید.

:: پیام تبریک انجمن به ریاست جدید مرکز سلامت محیط و کار ::
 | تاریخ ارسال: 1400/10/5 | 
 

بسمه تعالی
 
پیامبر(ص) دست کارگر را بوسید و گفت: این دستی است که از آتش در امان است (مفاتیح الحیات، ص۵۱۹)

جناب آقای دکتر جندقی
رئیس محترم مرکز سلامت محیط و کار

با سلام 

احتراما انتصاب شایسته حضرتعالی را به ریاست مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تبریک عرض نموده برای شما در این مسئولیت خطیر آرزوی موفقیت روز افزون را دارد.
رجای واثق دارد تعهد و کارآمدی های برجسته شما نوید بخش دستیابی هر چه بیشتر رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار به قله های رفیع پیشرفت و جایگاه واقعی خود به منظور خدمت رسانی به جامعه هدف بالاخص قشر زحمتکش  کارگر می‌باشد.

با آرزوی توفیق

حسن اصیلیان

رئیس انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای ایران
>
:: جلسه انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای ایران، با معاون محترم بهداشت وزارت بهداشت ::
 | تاریخ ارسال: 1400/9/15 | 
به نام خدا

🟥 جلسه انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای ایران، با معاون محترم بهداشت وزارت بهداشت با حضور:
 ـ آقای دکتر اصیلیان (رئیس انجمن/ استاد گروه مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار تربیت مدرس ) 
ـ آقای دکتر جعفری(نایب رئیس انجمن / استاد تمام بازنشسته بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی ).
 ـ آقای مهندس محمد رضا سقائیان فرد و آقای مهندس محمد نظری از فعالین صنفی انجمن. 

 با حضور گرم و مساعدت جناب آقای دکتر حیدری،معاون محترم بهداشتی و مدیران مرکز سلامت محیط و کار، در سالن جلسات دفتر معاونت بهداشت وزارت بهداشت  در روز یکشنبه ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.

مطالب مطرح شده در جلسه :

🔻تبریک به معاون محترم بهداشتی جناب آقای دکتر حیدری، با توجه به شایستگی ها و پذیرش مسئولیت خطیر حوزه سلامت .

🔻 اعلام آمادگی کامل انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای ایران، برای ارایه مشاوره و هرگونه همکاری با آن معاونت در جهت ارتقاء و توسعه بهداشت حرفه ای کشور.
 

🔻 تشریح مشکلات، موانع وتعارض منافع در حوزه های مختلف بهداشت حرفه ای از جمله:
•    اشکالات ساختاری و مدیریتی منجر به تضعیف بهداشت حرفه ای در سالهای گذشته، به ویژه تشدید آن در چند سال اخیر.
•    وضعیت مالی نامناسب بازرسان بهداشت حرفه ای .
•    موانع و چالش های کارشناسان بهداشت حرفه ای صنایع .
•    آیین نامه ها و دستورالعمل های اجرایی غیر حرفه ای و منافی قانون همچون (ممیزی بهداشت کار ، تعیین صلاحیت مسئول بهداشت حرفه ای، طب کار، ارائه خدمات مهندسی بهداشت حرفه ای).
• ادغام غیر کارشناسی و مغایر قانون بهداشت حرفه ای  و بهداشت محیط به واسطه بخشنامه ها و.. ؛ در سنوات گذشته  .
•    اجرا نکردن مفاد مهم شرح وظایف وزارت بهداشت در حوزه بهداشت حرفه ای از سوی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت.
•    ایفای حقوق قانونی مراکز طب کار بخش دولتی در معاینات سلامت رانندگان.

در پایان جناب آقای  دکتر حیدری بر لزوم  همکاری و مشارکت فعال انجمن صنفی متخصصین بهداشت حرفه ای ایران در امر سیاست گذاری و برنامه ریزی های مرتبط  با حوزه بهداشت حرفه ای معاونت بهداشتی وزارت خانه با هدف رفع مشکلات و کاستی های طرح شده تاکید فرمودند.

جزئیات بیشتر در خبرهای بعدی به اطلاع خواهد رسید.
>
:: پیام تبریک انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای ایران به مناسبت انتصاب دکتر کمال حیدری به عنوان معاونت بهداشت وزارت بهداشت   ::
 | تاریخ ارسال: 1400/7/17 | 

✅جناب آقای دکتر کمال حیدری

معاون محترم بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با سلام و احترام؛

مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۲ اردیبهشت سال جاری به مناسبت گرامیداشت روز معلم و کارگر فرمودند: حمایت از کارگر فقط افزایش پایه حقوقی متناسب با افزایش تورم نیست؛ بلکه ارتقای سطح مهارت آموزی و تخصص کارگران، توجه به بیمه و بهداشت و درمان آنان، امنیت شغلی، برنامه‌ریزی برای مسکن کارگران و ایجاد روابط عادلانه میان کارگر، کارآفرین و دولت ابعاد دیگر موضوع حمایت از کارگر است. اگر می‌خواهیم از تولید ملی کشور حمایت کنیم باید از کارگران حمایت کنیم. این یک قلم مهم از پشتیبانی است. البته حمایت از کارگر حمایت از ثروت ملی است. اگر کارگر یک کشور با نشاط باشد ثروت ملی ایجاد می‌کند و این ثروت ملی آبرو برای کشور ایجاد می‌کند. اگر از کارگر حمایت کردند چنین اثراتی دارد.

بدینوسیله انتصاب حضرتعالی به‌عنوان معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را تبریک عرض می‌نماییم. بدون شک پذیرش این مسئولیت خطیر در شرایط فعلی حوزه بهداشت، پیشگیری و اقتصاد کشور، نشان دهنده روحیه ایثار، مسئولیت پذیری، شجاعت و وجدان ملی حضرتعالی است.
جامعه بهداشت حرفه‌ای کشور با توجه به تجربه پربار حضرتعالی در حوزه بهداشت و همچنین سابقه تعاملات اجرایی موثر قبلی، امیدوارانه در انتظار تحقق رسالت‌های آن معاونت محترم در حمایت از بهداشت حرفه‌ای و سلامت کارگری، جدیت، توجه و تلاش دوچندان در جهت مانع زدایی‌ها، تخصصی نمودن و گسترش بهداشت حرفه‌ای و ارتقا بهداشت کارگری مطابق منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) با همکاری سایر مسئولین در تیم جدید وزارت بهداشت می‌باشد. 
با توجه به وضعیت اقتصادی و شعار سال تعیین شده از جانب مقام معظم رهبری "تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌ زدایی‌ها" و ضمن توجه به شعار روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای سال ۲۰۲۱ از جانب ILO  با مضمون "رفع موانع در توانمندسازی سیستم‌های ایمنی و بهداشت حرفه‌ای کشور با هدف تقویت و تاب‌آوری در مقابله با بحران‌های امروز و فردا" مبرهن می‌باشد حفظ توسعه پایدار و تولید کشور مستلزم نیروی کار سالم با سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی درست و همچنین جامعه عمل پوشاندن به شرح وظایف وزارت بهداشت در قانون کار بالاخص فصل چهارم آن قانون جهت ارتقا، توسعه و تخصصی‌سازی بهداشت حرفه‌ای کشور می‌باشد. 
این انجمن ضمن عرض تبریک و تهنیت مجدد این مهم را به فال نیک گرفته و به نمایندگی از آحاد جامعه بهداشت حرفه‌ای کشور در کنار حضرتعالی و سایر ارکان دولت و حاکمیت در مسیر پیش رو می‌باشد.
در پایان از درک و نگاه عدالت محورانه، عزم راسخ و همت شما، کمال امتنان را داریم.
                                                                                         با آرزوی توفیق روزافزون 

دکتر حسن اصیلیان مهابادی 
رئیس انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای ایران
>
:: بیانیه انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای در خصوص برگزاری آزمون تعیین صلاحیت ::
 | تاریخ ارسال: 1400/6/10 | 
بنام خداوند جان و خرد
چند روزی است که جامعه مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار دچار آشفتگی و تشنج شده است. در همین راستا گروه عظیمی از دانش‌آموختگان این رشته، آینده شغلی خود را در پرده‌ای از ابهام می‌بینند که نگرانی آنان صد البته قابل درک است.
اما چرا این شرایط پیش آمده است؟ آیا نمی‌شد این مسائل را بگونه‌ای مناسبتر مدیریت کرد؟ جای بسی تأسف است که مسئولین ذیربط نتوانستند و یا نخواستند از این مسائل پیشگیری نمایند.
اما بسیاری منتظرند تا از نظرات رسمی انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای در این خصوص آگاه شوند. هدف از نگارش این نوشته اعلام نظرات رسمی انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای برای تنویر افکار عمومی بویژه اعضاء محترم این انجمن بعنوان حامی متخصصین بهداشت حرفه‌ای کشور می‌باشد.
همانگونه که در ماده ۲ آئین نامه آموزش دوره‌های مقاطع مختلف رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) در دانشگاه‌ها ذکر شده است هدف از راه اندازی این دوره‌ها بطور کلی پرورش نیروی توانمند برای انجام امور آموزشی، پژوهشی و خدمات مهندسی بهداشت حرفه‌ای می‌باشد. البته این اهداف برای هر مقطع تحصیلی اندکی متفاوت است. بنابراین فردی که این رشته را انتخاب و در آن ادامه تحصیل می‌دهد این انتظار را دارد که پس از فارغ التحصیل شدن بتواند در آن رشته به فعالیت خود ادامه دهد. در همین راستا هیچ سازمان و یا فردی نمی‌تواند افراد را از کارکردن در رشته تحصیلی خود محروم دارد.
آزمونی که بعنوان تعیین صلاحیت شغلی برای کارشناسان بهداشت حرفه‌ای در نظر گرفته شده است دارای ابهامات بسیار زیادی است از جمله اینکه:
۱. مشابه این آزمون در هیچیک از سایر رشته‌های تخصصی بویژه رشته‌هایی نظیر بهداشت محیط و سایر رشته‌های بهداشتی کشور برگزار نمی‌گردد بنابراین چرا باید در خصوص این رشته برگزار گردد.
۲. اگر دانش آموخته‌ای در این آزمون نمره لازم را کسب نکرد تکلیف شغلی وی چیست.
۳. آیا یک آزمون با چندین پرسش برای محروم کردن یک فرد از شغل خود در آینده کافی است؟
۴. چه کسی این حق را به برگزار کنندگان و سفارش دهندگان این آزمون داده است.؟   
۵. برگزاری چنین آزمون‌هایی ایجاد رانت و رانتخواری می‌کند.
و ده‌ها پرسش دیگر که باعث اطاله کلام می‌گردد.
انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای کشور براین باور است که کلیه دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای که از دانشگا‌ه‌های معتبر تابع وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند تخصص لازم را برای انجام وظایف تعیین شده در قانون کار را دارند. برکسی پوشیده نیست که دانش‌آموختگان جدید نیاز به فراگیری برخی از مهارت‌‌های حرفه‌ای دارند. این دوره‌های کسب مهارت عموما توسط انجمن‌های صنفی ارائه می‌شود.
ممکن است این پرسش مطرح باشد که برای کسب برخی از مشاغل نیاز به کسب تجربه و مهارت‌های بیشتری است. تا کنون این نیاز از طریق اعلام شرایط احراز شغل توسط کارفرمای مربوطه و بررسی شرایط داوطلبین آن شغل، فرد مناسب انتخاب می‌شده است که ادامه آن جای هیچگونه نگرانی نیست.
البته در برخی کشورها از جمله در کشور خودمان ایران عزیز دانش‌آموختگان برخی از رشته‌های مهندسی رتبه بندی می‌شوند. اولا این رتبه بندی‌ها بصورت داخلی بوده و ارزش آن صرفا در چهارچوب همان سازمان اعتبار دارد. دوما هنگامیکه سازمانی (مانند سازمان نظام مهندسی کشور) اعضاء خود را رتبه بندی می‌کند زیرساخت‌های لازم را برای دادن حقوق و مزایای بیشتر به افرادی که رتبه بالاتری کسب می‌کنند فراهم می سازد.
حال پرسش این است که آیا می‌توان اینکار را در خصوص دانش‌آموختگان رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای انجام داد. باید گفت که با زیرساخت‌های فعلی کشور این امر امکانپذیر نمی‌باشد.
صد البته ایده آل خواهد بود که نظامی در کشور برقرار گردد که در آن حقوق و مزایای کلیه متخصصین مهندسی بهداشت حرفه‌ای شاغل در تمام صنایع و سازمان‌ها را یک سازمان متمرکز و برپایه رتبه بندی مناسبی پرداخت نماید. بدیهی است که این حقوق و مزایا قبلا از سازمان دریافت کننده خدمات دریافت شده و این سازمان حقوق کارشناسان را مستقلا پرداخت می‌کند. در این صورت مهندس بهداشت حرفه‌ای در محیط کار تحت سیطره مدیریت مجتمع مربوطه نبوده و می‌تواند وظایف خود را مستقلا انجام دهد.
باعنایت به مراتب فوق برگزاری چنین آزمون‌هایی نه تنها با قوانین و آئین‌نامه‌های موجود سازگار نبوده بلکه باعث برانگیختن احساسات دانش‌آموختگان این رشته می‌گردد که می‌تواند تبعات غیرقابل پیش‌بینی بدنبال داشته باشد.  جوانان کشور از جمله دانش آموختگان رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای در حال حاضر برای پیدا کردن شغلی در شأن خود دچار گرفتاری‌های فراوانی هستند سعی کنیم آرامش آنان را بیش از این برهم نزنیم
 
                                                                             انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای کشور
>
:: اطلاعیه انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای در خصوص تسهیلات کسر خدمت سربازی ::
 | تاریخ ارسال: 1400/5/20 | 

دانشگاه بقیه اله با همکاری دانشگاه دفاع ملی طرح کسر خدمت مشمولین فوق لیسانس  و دکتری رشته مهندسی بهداشت حرفه ای را اجرا می نماید. بدین منظور متقاضیان برای استفاده از این تسهیلات می بایست عضو انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای(IOHS.IR) بوده و مدارک و طرح مورد نظر خود را به منظور بهره مندی از کسر خدمت به انجمن ارسال تا در صورت تایید به مراجع مورد نظر معرفی  و در صورت  پذیرفته شدن، مشمول استفاده از تسهیلات کسر خدمتی گردند ..مشمولین حائز شرایط ، مدارک هویتی و طرح پیشنهادی خود برای بهره مندی از امکان فوق را از طریق ایمیل انجمن به ادرس infoiohs.ir ارسال نمایند. 
انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای
>
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار کاربران
:. کل کاربران ثبت شده: 473
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 4
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 199144
بازدید 24 ساعت قبل: 350
::
آخرین بروزرسانی
یکشنبه 1400/10/5
::
Academic Web Tools
اتاق‌های گفتگو: اتاق گفتگو،
انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای Occupational Hygienists Society
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 39 queries by YEKTAWEB 4374